Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa tarczycy, chociaż jest badaniem inwazyjnym, wykonywana jest bez znieczulenia. Oto kilka istotnych rad, jak przygotować się do biopsji guzka tarczycy.

Droga Pacjentko, Drogi Pacjencie.

Oto kilka istotnych rad, jak przygotować się do biopsji guzka tarczycy?

  • Poinformuj mnie o przyjmowanych lekach przeciwzakrzepowych lub zawierających kwas acetylosalicylowy, a także o innych istotnych lekach, preparatach, które przyjmujesz na stałe
  • Zabierz ze sobą wcześniejszą dokumentację medyczną oraz opis aktualnego lub ostatniego badania usg tarczycy
  • Zdejmij wszystkie ozdoby z szyi
  • Nie musisz być na czczo, a badanie możemy wykonać o dowolnej porze

Przeciwwskazaniem do wykonania biopsji tarczycy może być uporczywy, nieustanny, silny kaszel, zmiany ropne w okolicach szyi, ciężka skaza krwotoczna – poinformuj mnie o tym

Przebieg badania

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa tarczycy, chociaż jest badaniem inwazyjnym, wykonywana jest bez znieczulenia. Bardzo często pada pytanie czy boli? Jest to kwestia indywidualna. Niektórzy pacjenci prawie nic nie czują, inni odczuwają dyskomfort i bolesność podczas badania. Jednak nie jest to ból, który wymagałaby jakiegoś specjalnego znieczulenia czy postępowania. Warto podkreślić, że do badania wykorzystuje się igłę o średnicy 0,5 mm, a więc znacznie cieńszej niż ta, która służy do pobierania krwi. Zatem bardziej bolesne mogłoby się okazać podanie znieczulenia, tj. wykonanie kilku lub kilkunastu wkłuć skórnych, niż samo nakłucie podczas biopsji guzka tarczycy.

Badanie trwa kilka minut, wykonywane jest w pozycji leżącej, z głową maksymalnie odchyloną do tyłu. Najpierw dezynfekuję skórę szyi, a następnie nakłuwam zmianę igłą iniekcyjną i pobieram do badania materiał cytologiczny. Czynność tą wykonuję pod kontrolą aparatu USG, co pozwala mi na precyzyjne nakłucie nawet 2-3 mm zmian. Po badaniu w miejscu nakłucia zakładam sterylny opatrunek.

Ryzyko powikłań po biopsji tarczycy jest bardzo niewielkie. W miejscu nakłucia może pojawić się niewielki siniak, krwiak lub bolesność, jednak są to objawy przejściowe. Powikłania po biopsji tarczycy są rzadkie. Czasami może wystąpić krwiak w miejscu nakłucia, krótkotrwały obrzęk, krwawienie, gorączka lub omdlenie.

Pobrany podczas biopsji materiał wysyłam do badania cytologicznego. Na wyniki czekamy około 2 tygodni. Można je skonsultować ze mną lub lekarzem prowadzącym. Konieczne jest ustalenie dalszego postępowania.

Wyniki biopsji guzków tarczycy są zazwyczaj dobre – zaledwie w 5–10% przypadków mamy do czynienia z guzkami o charakterze złośliwym. Warto jednak zaznaczyć, że szansa na ich wyleczenie jest bardzo duża. Po operacji usunięcia połowy lub całej tarczycy bardzo często możemy mówić o pełnym wyleczeniu.

Biopsja guzka tarczycy pozwala na ustalenie charakteru zmiany. Wyniki biopsji guzków tarczycy określane są w kategoriach według klasyfikacji Bethesda. Kategoria II oznacza zmianę o charakterze łagodnym, która wymaga okresowej kontroli USG, ale zazwyczaj nie niesie za sobą ryzyka choroby nowotworowej. Pozostałe kategorie należy skonsultować.

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa w przypadku raka tarczycy pozwala na jego wykrycie we wczesnej fazie rozwoju, często bezobjawowej, co zwiększa szanse na całkowite wyleczenie. Jednak należy podkreślić, iż nawet w przypadku takiego rozpoznania warto zachować absolutny spokój, ponieważ istnieje wiele przypadków raka tarczycy, które pomimo zdiagnozowania, mogą nigdy się nie ujawnić klinicznie i w żaden sposób nie wpływać na życie pacjenta.